در این نمایشگاه  اثر «سپید» غلامحسین نامی هم با انفجار تخریب، نقاشی‌ها و مینیاتورهای «آیدین آغداشلو» مچاله و پاره و خط نقاشی‌های «محمد احصایی» به زیر دستگاه برش كاغذ رفته و رشته‌رشته شده است، به طوریكه تماشاگر با دیدن این صحنه‌ها شوكه می‌شود.


در این میان موسوی فیلمی ساخته است كه این تخریب‌ها و نحوه‌ی عملكردش را به تصویر می‌كشد. فیلمی كه با یك مانیتور و چند باند صدای اختصاصی با دیدن و شنیدن صدای تخریبی كه روی آثار صورت می‌گیرد، هر بیننده‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


او سعی دارد با محیطی مملو از پروشن‌های سفید، فضا را سرد كرده و شوك را به بیننده القا كند. فاتك موسوی درباره این نمایشگاه می‌گوید:«یكی از اهدافم تخریب بوده، اما در اینجا به این جنبه بها نمی‌دهد بلكه قصد نقد مدرنیسم را دارد.»


او اضافه كرد: «امروزه با گذشت سالها از ظهور مدرنیست، هنر ایران همچنان وامدار و پیرو مدرنیستی است كه پایه و اساسی غربی دارد. هنری كه در اكثر مراكز آموزشی دانشگاهی و مدارس ایران رخنه كرده است.»


این نمایشگاه به اعتقاد موسوی بیانیه‌ای است در راستای نقد مدرنیست. بدیهی است آثار به نمایش درآمده از هنرمندانی همچون «پرویز تناولی»،«آیدین آغداشلو»،«محمد احصایی»، «غلامحسین نامی» و «عباس كیارستمی نیز با رضایت آنها به وجود آمده است.


غلامحسین نامی كه یكی از هنرمندانی است كه آثارش در این نمایشگاه با دیدگاهی دیگر بازآفرینی شده است ،درباره كیفیت آثار موسوی می‌گوید:«نمایشگاه در سطح بالایی قرار دارد.پر از معنا و مفهوم است و اجرای كارها از درجه بالایی برخوردار است. در حقیقت او مفهومی را كه مطرح كرده خیلی خوب به نتیجه رسانده و این خیلی اهمیت دارد كه جوانهایی همچون موسوی به دنبال كارهای این چنینی باشند.جوانهایی با ذهنیت خوب و نگاه خوب ،آدم را نسبت به هنر امیدوار می‌كنند.»
نامی سال گذشته چند جلسه در مورد انتخاب آثار با فتك موسوی داشته و در خلال آن مجموعه «سپید» خود را به او معرفی كرده و طریقه ساخت را به او شرح داده و بعد از آن موسوی كار را به شكلی اجرا كرده كه گویی اصل كار است.

این نمایشگاه تا 17 خرداد در گالری ماه مهر بر پا بوده.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 شهریور 1388    | توسط: solmaz nilineshan    | طبقه بندی: اطلاع رسانی،     |
نظرات()