آماده ی عکسبرداری: ابتدا حساسیت iso را تنظیم کنید.با میزان های پایین شروع کنید هر چه حساسیت کمتر باشد کیفیت عکس بهتر است. حساسیت های بالا برای شرایط نوری نامساعد و نور ناکافی است.

 

برای گرفتن یک عکس صحیح باید نور سنجی صحیحی انجام بدهیم. در دوربین های دیجیتال روی LCD خطوط مدرجی وجود دارد که هر گاه کرسر روی آن در وسط قرار گرفته باشد میزان نور وارده برابر با محیط است. با تغییر دیافراگم و شاتر می توانید نورسنجی صحیح را انجام بدهید.

 

لرزش دست: دقت کنید که در سرعت های کمتر از 3/1 یا 2/1 بسته به میزان توانایی دست شما در هنگام اکسپوز ممکن است دست شما بلرز و باعث فلو شدن عکس شود. وقتی در سرعت های پایین عکاسی می کنید می توانید از سه پایه استفاده کنید تا این مسئله برطرف شود.

 

فوکوس: به دوروش دستی و اتوماتیک  می توانید وضوح عکستان را تعیین کنید. دقت کنید در هنگامی که به طور مثال دیوار سفیدی را عکاسی می کنید دوربین قادر به فوکوس کردن نیست. یعنی هنگامی که سطوح یکدست را عکاسی می کنید که فاقد کنتراست است و شرایط نوری مناسب نباشد و نور محیط کم باشد اتو فوکوس دوربین خطا می کند.

 

White balance : با وایت بالانس منبع نور محیط را برای دوربین مشخص می کنیم.  مثلا هنگامی که زیر نور خورشید هستیم یا منبع نوریمان خورشید است گزینه ی  daylight را انتخاب می کنیم. یا زیر نور لامپ اگر لامپمان تنگستن باشد وایت بالانس تنگستن را انتخاب می کنیم و به همین ترتیب برای تمام حالت های دیگر.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1388    | توسط: solmaz nilineshan    | طبقه بندی: عکاسی،     |
نظرات()