<a href=

نویسنده: پرویز براتی

روزنامه اعتماد ملی تاریخ 7/12/86

 

    بعد از اعطای نشان شوالیه به شهرام ناظری این بار نوبت به علیرضا سمیع آذر رسید كه نشان افسری نظام هنر و ادبیات دولت فرانسه را دریافت كند. سفارت فرانسه در تهران 14/12/86 طی مراسمی این نشان را به سمیع آذر اهدا کرد.

    او كه متولد 1340 در تهران است، در سال 1990 در رشته معماری از دانشگاه تهران و در سال 1996 در رشته دكترای معماری از دانشگاه مركزی لندن فارغالتحصیل شده است. سمیع آذر تا سال 1383 ریاست موزه هنرهای معاصر تهران را بر عهده داشت و هم اكنون به تدریس مشغول است.

    نشان افسری هنر و ادبیات چه نشانی است؟
    
    راستش من اطلاع دقیقی از این نشان ندارم، فقط می دانم این نشان جزو مجموعه نشان هایی است كه به مناسبت شایستگی های مختلف اعطا می شود.
    
    
    فكر می كنید این نشان چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟
    
    راستش كشور و مردم فرانسه یكی از فرهنگ دوست ترین مردمان جهان بوده اند. حضور آنها در تحولات فرهنگی، ادبی و هنری نشان می دهد كه بسیار علاقه مند هستند تا استعدادها و خلاقیت های مختلف را مورد حمایت قرار دهند. پاریس پایتخت فرانسه، مدت ها پایتخت هنر جهان بود، لااقل این مركزیت تا جنگ جهانی دوم ادامه داشت. تحولات هنری و ظهور مدرنیسم در هنر و پیدایش سبك های مختلف، اول بار از پاریس آغاز شد و از آنجا به دیگر نقاط دنیا رفت. اصولامردم پاریس همیشه علاقه مندی زیادی به تبادل فرهنگی نشان داده اند و صرفا مساله را در چارچوب مرزها نمی بینند. اعطای این جایزه و دیگر جوایزی به اشخاص ساكن در خارج از فرانسه و خارج از قلمروی هنری غرب، حاكی از علاقه مندی آنها به هنرها است. فرانسوی ها به تحولات هنری با علاقه مندی نگاه می كنند؛ چیزی كه ما هم طی تاریخ در نظر داشته ایم. ملت ایران هیچگاه به فكر انزوا نبوده است. من فكر می كنم الان فرصت خوبی پیش آمده تا حداقل دستاوردها و تلاش های صورت گرفته در كشورمان را از منظر دیگران هم ببینیم.
    
    
    ما پیش از این شما را هم به عنوان مدیری فرهنگی و دلسوز می شناختیم، هم مترجمی دقیق و هم یك فعال هنری. این روزها به چه فعالیتی مشغول هستید؟
    
    مهم ترین فعالیت من طی 2، 3 سال اخیر كه به نظرم می تواند یك دستاورد به حساب آید، نگارش كتاب تاریخ هنر معاصر جهان است كه جلد اول آن با عنوان <اوج و افول مدرنیسم> دیروز تحویل ناشر آن (نشر نظر) شد و امیدوارم حوالی اردیبهشت ماه چاپ شود. این كتاب، حاصل سال ها مطالعه، بازدید و مشاهده شخصی از مراكز هنری دنیاست. البته كتاب شامل 5 جلد است كه كل تاریخ هنر معاصر را بررسی می كند. من طی این مدت به تدریس هم مشغول بوده ام و هم اكنون در موسسه <ماه مهر>، تاریخ هنر معاصر جهان را آموزش می دهم. در كنار اینها، به طور پراكنده طرف مشورت افرادی هستم كه در داخل یا خارج در زمینه هنر خصوصا هنر معاصر ایران فعالیت می كنند. همچنین كسانی كه در كار برگزاری نمایشگاه، برپایی سمینارها و فروش آثار هنری هستند، از من مشاوره می گیرند.
    
    
    در صحبت هایتان به بازدید از نقاط مختلف دنیا اشاره كردید، حالاكه افسر نظام و هنر ادبیات شده اید درباره نگاهتان به فرانسه بگویید.
    
    همان طور كه گفتم، هنر مدرن با طلیعه امپرسیونیست ها از پاریس به دنیا معرفی شد. پایه گذاران هنر مدرن یا فرانسوی بودند یا در پاریس ظهور پیدا كردند. تمام سبك های بعد از امپرسیونیسم مثل كوبیسم، سوررئالیسم و... در فرانسه ظهور كرد. برای من هر بازدید از پاریس یك تجربه لذتبخش بوده است.
    
    
    آیا نشان در تهران به شما اهدا می شود؟
    
    بله، به درخواست خود من قرار شد این نشان در تهران اهدا شود، هرچند این امكان وجود داشت كه برای دریافت آن به فرانسه بروم. دریافت این نشان برایم یك افتخار است و فكر می كنم اعطای چنین نشان هایی حاكی از پذیرش و تایید هنر ایران در خارج از مرزهای این كشور است. من خود را نماینده جامعه هنری می دانم و خود را مرهون تمام اساتید بزرگ هنر ایران؛ امیدوارم شایستگی هنر معاصر ایران بیش از پیش به ثبوت برسد

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 شهریور 1388    | توسط: solmaz nilineshan    | طبقه بندی: اطلاع رسانی،     |
نظرات()