<a href=

شاگردان «پرویز تناولی» از جمعه 13 آذرماه جاری حاصل آنچه را که از مردی که با مجسمه‌های فولادی پنجه نرم می‌کند، آموخته‌اند، یک‌جا در گالری‌های «خانه هنر» عرضه کرده  اند. در ادامه بیشتر بخوانید:به‌ گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حدود 70 مجسمه‌ مدرن از آهن، برنز، برنج، استیل و آسفالت از 39 هنرمند جوان در نمایشگاه گروهی مجسمه، گروه‌های «کالب» و «ورق» در گالری‌های «خانه هنر» نمایش داده می‌شوند


آثار گروه «کالب» عموما از جنس ورق‌اند که گالری «ملک» را دربر می‌گیرند. 40 اثر از منصور آذری، مونا آقابابایی، سپهر بختیاری، لیلا سبیانی، سحر سیدی، محمدرضا فروهش تهرانی، آتوسا وحدانی، نونا وفایی و شمسی یاری، با سرپرستی فرناز ربی‌جاه نمایش داده خواهند شد. اما گروه «ورق» بیشتر کارشان از جنس برنز و سنگین وزن است که در گالری‌های «پاسارگاد» و «الهیه» چیده خواهند شد.


اثر از عبدالرضا قماشچی، علی موسوی‌زاده، امیر موسوی‌زاده، بنفشه محمدی، بهناز عبدالهیان، کریستین باباخانیانس، فریش البرزکوه، فرناز ربیعی‌جاه، حمیدرضا احمدیان، هانیه آهنی، محمود زرگر، مهدی درخواه، میترا هنری، نانا بهرگردنیکو، نرگس محمدیان، نگار نادری‌پور، نیلوفر لهراسبی، نینا کاشانی‌پور، پژمان علومی، راحله حاجیان، راحله نورآور، صفا سبطی، سحر دولت‌آبادی، سارا ساغری، شهریار رضایی، شیرین امیریانی، سهیلا ایلدار، سروش حاجی‌محمدی و زهرا عاصیان، با سرپرستی آتوسا وحدانی نمایش داده می‌شوند.


آثار این هنرمندان در نمایشگاه گروهی از 2 تا 70 کیلوگرم وزن دارند و ابعاد و ارتفاع‌شان تا حدود دو متر هم می‌رسند. این هنرمندان جوان که شاگردان پرویز تناولی در مدرسه خصوصی «ماه ‌مهر» بوده‌اند، هنرجویانی هستند که لزوما با هنر سر و کار داشتند، چه هنرهای تجسمی باشد چه سینما و هنرهای نمایشی؛ اما باید مبتدی نباشند. به‌گفته‌ی این هنرمند مجسمه‌ساز که به‌عنوان چهره‌ا‌ی جهانی شناخته می‌شود، پرکار، خودجوش و با استعدادند که یقینا از میان ایشان عده‌ای مجسمه‌سازی را به‌عنوان حرفه‌ی اصلی ‌خود بر می‌گزینند.


تناولی که بیست سال در دانشگاه‌های تهران مجسمه‌سازی تدریس کرده و شاگردان قدیمی‌ترش، امروز استادان به‌نامی در هنرهای تجسمی و مجسمه‌سازی ایران هستند، حالا از تدریس در دانشگاه بازنشسته شده و خودش ابراز می‌دارد تصمیم به آموزش نداشته، اما هنرجویان امروزی‌اش، او را سر ذوق آورده‌اند؛ می‌گوید: «بچه‌ها تشنه بودند و من هم به دنبال افراد تشنه می‌گشتم.


این مجسمه‌ساز، هنرمندی با حضوری مداوم - از دهه‌ی 30 - در حوزه مجسمه‌سازی نوین ایران است.
او ازجمله هنرمندانی است که شناسنامه‌ی هنر حجم‌سازی دوره مدرن در ایران به‌شمار می‌روند.
تناولی معتقد است: آموزش مجسمه‌سازی در دانشگاه‌های ما ضعیف بوده و ضروری است که ابزار پیشرفته در اختیار دانشجویان این رشته قرار داد تا خود را به‌روز برسانند. آموزش در دانشگاه‌ها کهنه و مانده از گذشته‌اند؛ همان حرف‌های گذشته تکرار می‌شود و تقاضای امروز را برآورده نمی‌کنند.


نمایشگاه یادشده تا 24 آذرماه جاری از ساعت 11 تا 21 در «خانه هنر» واقع در خیابان شریعتی، ضلع شمال‌غربی پل صدر، شماره 1716 برپاست.
روز گذشته - سه‌شنبه دهم آذر-، آثار سه نمایشگاه نقاشی محمدهادی فدوی و نقاشی-خط علیرضا کرمی و طراحی گروهی از دیوارهای «خانه هنر» جمع ‌شدند تا نگارخانه‌ها برای چیدمان مجسمه‌ها آماده شوند.
بخشی از عواید نمایشگاه گروه ورق و کالب، همچون سایر نمایشگاه‌هایی که در«خانه هنر» برپا می‌شود، به پروژه‌های مبارزه با گرسنگی برنامه جهانی غذا اختصاص پیدا می‌کند.


برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) حامی فرهنگی این مجموعه است

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 آذر 1388    | توسط: solmaz nilineshan    | طبقه بندی: هنرهای تجسمی، اطلاع رسانی،     |
نظرات()